Erkin Baba’dan veda mektubu

Usta sanatçı Erkin Koray uzun müddettir yaşadığı Kanada’nın Toronto kentinde sıhhat meseleleri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Eski Hürriyet müellifi ve müzik eleştirmeni Kanat Atkaya, Erkin Koray’ın kendisine geçen 25 Haziran’da gönderdiği mektubu toplumsal medya hesabından paylaştı. Metinde “Medyada; internette, tweet’lerde yahut Mekşi Kelamlık vs gibisi yayınlarda hakkımda dolaşan bir sürü palavra dolan var. Birinin işin gerçek yanını bilmesi gerekir” diyen Erkin Koray, hakkındaki ithamlara karşılık da verdi.

Kavgada bile küfretmem

*Her kim “Stüdyoda şu şarkıyı şöyle yaptılar” diyorsa palavradır. Zira hiçbir vakit stüdyoya bir yabancı kişi almadım. Çok özel durumlar haricinde, şahsen plak şirketi sahiplerini dahi almadım. Her kimse, “Küfürbazdır” diyorsa, palavradır. Zira ben hengamede bile küfür etmem. Hiç kullanmam.

John Lennon’la ne konuştuğumu kimse bilmiyor

Her kim, “John Lennon’la ne konuştuğunu biliyorum” diyorsa, palavradır. 1971 yılı Cannes Festivali’ndeki sinema galasında, hiç kimsenin randevu talebini kabul etmeyen John Lennon’la ne konuşup da kendisinden randevu aldığımı, hiç kimseye söylemedim. Kendisine olan hürmetimden ötürü kimseye söylemedim.

Yanımda, şenliğe Türkiye’den kalkıp birlikte gittiğimiz Milliyet gazetesi müellifi Arda Uskan’dan diğer kimse yoktu. Arda Uskan şahsen, benim yanından ayrılıp gidip John Lennon ile bir şeyler konuştuktan sonra randevu aldığımı yazılı ve imajlı olarak bir yerlerde beyan etmiş olup bunları bulmak mümkündür.

Kovulmadım ben ayrıldım

* Her kim “1982 yılında İzmir fuarından kovuldu” diyorsa palavradır. İzmir fuarından kovulmamış, ben ayrılmışımdır. Hem de İbrahim Tatlıses’in menajeri Hasan Bora’nın fuarda bulunan ofisine girip “Beni burada tutabilecek olan varsa, tutsun” kelamlarıyla ayrılmışımdır. Alışılmış ki haber pahası “ayrıldı” değil de “kovuldu” olduğundan basına bu formda yansımıştır. Ne yazık ki Hasan Bora 2015’te vefat etmiş bulunuyor; ki kendisine sorabilelim.

Erkin Koray, mektubunda “Her kim ‘Canlı yayına çıkmam dedi’ diyorsa, palavradır. Zira bu türlü bir kelam yanlış olur, söylemem. En fazla ‘bu tıp bir yayına çıkmam’ demişimdir. Bu durum aslında tam karşıtıdır. Ben uzun yıllardır banttan yayını kabul etmiyorum” açıklamasını da yaptı.

Estarabim’i kendinize nazaran yorumlayın

* Her kim, “Estarabim şu manaya gelir” diyorsa, palavradır. Ben bunu hiç kimseye söylemedim. Zira niyetim “Herkes kendine nazaran yorumlasın”dı. Şayet tarafımdan kesinlikle bir yorum isteniyorsa, buna şöyle derim: Sağdan soldan Estarabim… Bunu duyduğun vakit kafanda ne fotoğraf beliriyorsa, manası da odur.

Orijinal plaklarımı kızım bir gün yayınlar

* Hele şu “Erkin Koray ve korsan plakları” konusu… Bir insan kendi yapıtlarının olduğu bir plağa niçin “Bunlar korsan” der sanki? Bir şey söylemeden evvel, bu düşünülmelidir. “Niye korsan olsun? Mis üzere bandrol var üzerinde” diyenlere hak vermiyor değilim, o başka… Madem ki üzerlerinde bandrol var. Lakin ben değil, Mahsun Kırmızıgül kardeşim diyor ki: “Korsan artık faturalı oldu.” Demek ki bandrollü… Haa… Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü’nden 100 bin bandrol çalınmış da bunlar onlarmış. Onu bilemem. Ben yalnızca “bunlar korsan ve kalitesizdir” diyorum. Kaliteli olan bendeki özgün versiyonları tahminen kızım bir gün yayınlar. Benim şu anda bununla uğraşacak vaktim yok.

Hakkımda kitap yazarlarsa inanmayın

* Her kim ben vefat ettikten sonra “Efsane, şahane Erkin Aga” (veya tersi) başlıkları altında hakkımda kitap yazarsa, bunun bir hükümet siyaseti olarak uygulanmakta olan “Cumhuriyet bedellerine saldırı” programı olup olmadığına çok dikkat edilmeli ve yazılanlara inanılmamalıdır.

DevIl’s AnvIl ile mukayese etmek ayıptır

* “Şarkıları Devil’s Anvil’den arakladı” kıssası var ki, bu güldürüyü size birkaç cümle ile anlatayım. Devil’s Anvil denen kümenin ismi, Erkin Koray “Deli Kadın” ve “Boşuna” isimli yapıtlarını yaptıktan sonra duyulmuştur. Bu eserler Amerika’daki ASCAP (The American Society of Composers, Authors and Publishers) meslek birliği tarafından adıma tescil edilmişlerdir. Merak eden ASCAP’a sorabilir. Bir Erkin Koray ile amatör küme Devil’s Anvil’i mukayese etmek ayıptır. Mevcut (kısmen anonim) yapıtları Devil’s uygulamış, becerememiş, Erkin Koray ise bunları bir eser haline getirmiştir.

Erkin Koray, Hürriyet gazetesinin 1968 yılında düzenlemiş olduğu Altın Mikrofon yarışına katıldı.

Benim emeğim mi senin ekmek paran

* Erkin Koray, yapıtlarını toplumsal medyada müsaadesiz olarak paylaşanları mahkemeye vereceğini açıklayıp yansısını şu sözlerle lisana getirmişti: “Benim müziklerimi o denli başlarına estiği üzere koyan bireyler, bundan sonra takımım koyduğunuz görüntüleri rapor edecek. Sakın, ‘ekmek param’ filan üzere saçma sapan savlarla gelmeyin. ‘Benim ekmeğimi ve emeğimi çalıp yemek mi senin ekmek paran oluyor?’ diye sorarım ben de o zaman!”

Biz öylesine bir baba kız değiliz

* Erkin Koray’ın vefat haberini kızı Damla Koray, Instagram hesabından İngilizce ve Türkçe olarak iki başka metinle şu sözlerle duyurdu: “Şu anda bir merasim yapmayacağız lakin hayranları ve arkadaşları için bir ‘toplantı’ duyurusu yapılacak. Bu hayatımın en sıkıntı günü olduğu için nazik iletileriniz ve anlayışınız için teşekkür ederim. Damla’cık ve babacığının maceraları burada biter. Biz öylesine bir baba kız değiliz. Biz varlık katında birbirine âşık iki ruhuz. Bundan artık hiç kuşkum yok. Canımın taa içi, ben kızın ve seni baba deyip bağrına basan ‘canlar’, hoş gücümüzü, sevgimizi, hürmetimizi ve alkışlarımızı senden bir gün bile eksik etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Yapıtların lisanımızda, aşkın kalbimizde yaşayacak, sürekli ve ebediyen.”

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir