Memurun gözü Meclis’te

Kurban Bayramı tatilinin ardındanj bu hafta milyonlarca çalışanın gözü Meclis’te olacak. TBMM’de, emekli ve memur maaşlarına artırımı da içeren torba kanun teklifinin görüşmelerinin başlaması bekleniyor. 5 Temmuz’da açıklanacak 6 aylık enflasyon oranının akabinde memur ve memur emeklilerine artırım yapılacak. Enflasyon farkı artırımının akabinde da en düşük memur maaşının 22 bin TL olması için gereken yasal düzenleme Meclis’e gelecek. Düzenleme kapsamında emeklilere yapılacak artırım da şekillenecek. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olmasının akabinde emekli maaşlarında oluşan eşitsizliğin giderilmesi için seyyanen artırım formülü üzerinde çalışılacak.

5.000 TL SEYYANEN ZAM

Emekli ve memur maaşlarında artışı içeren torba kanun teklifinin, haziran ayı enflasyon farkının aşikâr olmasından sonra Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Beklenti anketlerine nazaran, haziran ayında enflasyon farkının 17 gelmesi öngörülüyor. Bu kapsamda en düşük memur maaşının 22 bin TL banında çıkarılması için taban maaş alan memurlara 5000 TL seyyanen artırım yapılması bekleniyor. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olmasının akabinde emekli maaşlarında oluşan eşitsizliğin giderilmesi içinseyyanen artırım formülü üzerinde çalışılacak.

İŞVERENİN YÜKÜ HAFİFLETİLECEK

Torba teklifle ayrıyeten küçük işletmelere verilecek minimum fiyat takviyesi 400 liradan 500 liraya yükselecek. Minimum fiyat dayanağı önümüzdeki 6 ayda 500 lira olarak uygulanacak. Taban fiyata kadar olan meblağdan vergi alınmaması uygulaması yılın ikinci yarısında da devam edecek.

1 MİLYON 860 BİN İŞLETMEYE DESTEK

Asgari fiyat dayanağından yaklaşık 1 milyon 860 binin üzerinde işletmeyle birlikte konut hizmetlisi çalıştıran patron de yararlanacak. Bu kapsamda, kamunun işletmelere önümüzdeki 6 ay boyunca yaklaşık 15 milyar TL’den fazla minimum fiyat desteği ödeyecek. AK Parti, yeni yasama periyodunun birinci ve öncelikli gündem hususunun memur artırımı olduğunu ve miting meydanlarında açıklanan 22 bin TL taban memur maaşının uygulamaya alınacağını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir