İngiltere’de piskoposlar eşcinsel çiftlere kilise nikahı kıyılmasına karşı

İngiltere Kilisesi piskoposları, eşcinsel çiftlere kilisede nikah kıyılmasına karşı olduklarını açıkladı.

İngiltere Kilisesi piskoposları tarafından, gelecek ay “Genel Sinod” ismi verilen kilise ulusal meclisine sunulmak üzere yayımlanan teklifte, eşcinsel çiftlere kilisede nikah kıyılmasına karşı çıkıldı.

Buna karşılık teklifte, birliktelikleri resmi olarak onaylanan eşcinsel çiftlerin, kilisenin sunduğu dini hizmetlerden faydalanabileceği ve evliliklerinin kilisede kutsanmasına müsaade verileceği vurgulandı.

Öte yandan İngiltere Kilisesi’nin, evliliğin sadece bir erkek ve bir bayan ortasındaki birliktelikle hudutlu olduğu biçimindeki görüşünün değişmediği belirtildi.

Kilisenin eşcinsellik konusuna yönelik tavrı hakkında 5 yıldır devam eden tartışmaların akabinde gelen teklifin, 6-9 Şubat ortasında dini ve idari problemlerin tahlili için toplanan Genel Sinod’a sunulması bekleniyor.

Konuya ait değerlendirmede bulunan Anglikan Kilisesi ruhani lideri Canterbury Başpiskoposu Justin Welby‘ye nazaran, bu teklif, yeni tartışmaları da beraberinde getirecek.

Başpiskopos Welby, kilisenin eşcinsel çiftlere yönelik adımının, ruhban sınıfında kimi etraflarda “çok ileri gidilmiş”, öteki birtakım etraflarda ise “yetersiz” bulunacağını söyledi.

Bunun, İngiltere Kilisesi içinde cinsellik, evlilik ve alakalar konusunda farklı görüşlerin varlığına işaret ettiğini belirten Welby, bu usul bahislerin kilise hayatı içinde ele alınmasından memnuniyet duyduğunu söz etti.

İngiltere ve Galler’de, eşcinsel evlilik 2013 yılında yasal hale gelmiş, lakin İngiltere Kilisesi bu mevzudaki aykırı tavrını değiştirmemişti. İngiltere Kilisesi, 2017’de “Aşk ve İnanç İçinde Yaşamak” isimli bir istişare devri başlatmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir