Meğer AKP’liler Erdoğan’ın projesini reddetmiş

Mansur Yavaş, Dikmen Vadisi son etap konut temel atma merasiminde Ankaralılara seslendi.

Yavaş, AKP’nin kendi belediyeleri ve hükümetin dilediği kadar kredi çektiğini, ek bütçe yaptığını lakin sıra ABB’ye gelince 4 milyar liralık kredi talebinin reddedildiğini söyledi.

Yaptıkları hizmetleri AKP’lilerin hazmedemediğini belirten Yavaş, “Hazmedeceksiniz. Bugünkü idare size belediyecilik öğretiyor. Halkın parasını boş projelere harcamıyor nerede neye muhtaçlık varsa oralara harcıyor. Açık ihaleler yapıyor, yaptığı harcamaların da hesabını veriyor. Şeffaf bir halde çalışıyoruz.” dedi.

KÖYLERE İÇME SUYU VE KANALİZASYON

Yavaş, misyona geldiklerinde onlarca köyün içme suyu 200’den fazlasının da kanalizasyonu olmadığını gördüklerini söz etti.

“Belediyenin öncelikle bunları yapması gerekmez mi?” diyen Yavaş, “Ufacık bir çocuğun hastalık kapmasını önlemekten daha büyük proje olur mu?” sorusunu yöneltti.

TAŞKIN ALANLARINDAKİ KÜLFETLER ÇÖZÜLDÜ

Mansur Yavaş, köylere içme suyu götürdüklerini, 200’e yakın köyde kanalizasyonu tamamladıklarını, Ankara halkına reva görülen asbestli boruları değiştirdiklerini, içme suyu ve yağmur sınırlarını ayırdıklarını, Devlet Su İşleri’nin yapmadığı taşkın alanlarına gerekli yatırımları götürdüklerini lisana getirdi.

Yağmur ve atık sularını vaktinde ayırmayanların kendi belediyelerinde afet olduğunda “önlenemez” derken Ankara’da olunca “mazgallar temizlenmedi” diyerek siyasi yarar peşinde koştuklarını vurgulayan Yavaş, Tatlar Artıma Tesisi’nin de belediyeyi devraldıklarında tam kapasite çalışmadığını ve başşehrin sularının arıtılamadığını anlattı.

“KOKMUŞ SU”

Yavaş, arıtılamayan suyun Ankara çayına karıştığına lakin oradaki çiftçilerin çaydan sulama yaptığına işaret etti.

“Bu su Sakarya üzerinden ta İstanbul’a gidiyor. Bizden evvelki devirde 3 yıl mühletle musluktan içtikleri sular kokmuş” diyen Yavaş şunları söyledi:

CUMHURBAŞKANININ YATIRIM PROJESİNİ REDDETTİLER

Bizim biliyorsunuz Tatlar Artıma sistemimiz var. Ankara’nın bütün atık suyu oraya masraf ve orada arıtılır Gittim Meclis’e dedim ki bakın bir an önce bunun yapılması lazım. Haydi bizi engellemek için reddediyorsunuz fakat sayın Cumhurbaşkanının torunları da birebir sudan içiyor. Cumhurbaşkanının yatırım programına aldığı projeyle ilgili 270 milyon euroluk mutabakatın yapılması için yetki istedik Meclis’ten, reddettiler.

“YAPMIYORSUNUZ YAPMAK İSTEYENİ DE ENGELLİYORSUNUZ”

Büyük bir etraf felaketiyle karşı karşıyayız. Siz insan sıhhatini, insan hayatını düşünmez misiniz? Bu mudur belediyecilik? 2013 yılından beri yapmıyorsunuz yapmak isteyeni de engelliyorsunuz. İşte aramızdaki zihniyet farkı bu”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir