Kalbimizi hastalıklardan korumak için ne yapmalıyız?

Kalp ve damar hastalıkları, Türkiye’de ve dünyada insan sıhhatini en çok etkileyen sıhhat meselelerinin başında geliyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin İtina, kalp sıhhatini nasıl koruyacağımızı açıkladı. 

1- Kilo denetiminizi sağlayın

Kalori açısından düşük, yağsız, karbonhidrattan yoksul Akdeniz mutfağını tercih etmek kilo denetimi için en doğrusu. Ayrıyeten şeker hastalığını engellemek kalp hastası olma riskini de azaltıyor. Fazla şeker tüketiminin bırakılması, şekerin yaratacağı fazla kilo ve obezite riskini de engellediği üzere kalp hastalıklarından da büyük oranda korunmaya yardımcı oluyor.

2- Hareketli olun

Düzenli olarak spor yapmak da kilo denetimi için çok kıymetli. Her akşam yarım saatlik yürüyüşler kalp sıhhati için hayli yararlı. Dans etmek, bahçeyle uğraşmak, alışveriş için markete yürüyerek gidip gelmek, kısaca günlük hayatta hareketli olmak gerekiyor.

3- Sigaradan uzak durun

Sigara içmeyi bırakmak kalp hastalıkları riskini değerli oranda azaltıyor. Bilhassa bayanlar bu bahiste daha çok tedbir almalı. Sigara içmek menopoz öncesi bayanlarda kalp hastalıkları riskini 4-5 kat artırıyor.

4- Ölçülü ve istikrarlı beslenin

Yapılan çalışmalar, zerzevat ve meyvelerden güçlü, az yağlı beslenmenin de kan basıncının düşürülmesinde tesirli olduğunu gösteriyor. Bu tip beslenmede potasyum, magnezyum, kalsiyum daha fazla, sodyum ve ziyanlı yağ tipleri daha az tüketiliyor.

Aşırı besinden kaçınmak ve tüketimine dikkat etmek hayli kıymetli. Alınması gereken ülkü oranlar yüzde 50-60 karbonhidrat, yüzde 20-30 protein ve yüzde 10-15 yağ olarak belirtiliyor. Proteinlerin üçte ikisinin bitkisel besinlerden alınması, hayvansal proteinde de balığa daha fazla yer verilmesi değerli. Kızartma üzere yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı.

5- Çok tuza dikkat edin

Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyona neden olarak kalp sıhhatimizi tehdit ediyor. Eserlerin etiketlerini incelemeyi kesinlikle bir alışkanlık haline getirmemiz, sofraya tuzluk koymamamız, az tuzlu peynir ve zeytin almamız kıymetli. Market alışverişlerimizde daima aldığımız besinleri tuz açısından da inceleyerek ziyanlı olabilecekleri alışveriş listesinden çıkarmalıyız. Hipertansiyon hastaları ise tuz tüketimini günde 6 gramın altına indirmeli.

6- Geriliminizi denetim edin

Stres ve endişeler hastalandıktan sonra düzgünleşme sürecini de yavaşlatmakla kalmıyor, kalp suratını, ritmini ve tansiyonu da olumsuz etkiliyor. Son devirlerde epeyce tanınan olan mindfullnes idmanları, nefes terapileri ve yoganın, tansiyon düşürülmesine yardımcı olduğu görülmüştür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir