Korkut Ata 2023’te Şuşa’da

Türk Dünyası Kültür Başşehri Bursa’da, Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği “2. Korkut Cet Türk Dünyası Sinema Festivali” kapsamında Türk dünyasının müşterek kültürel mirasının ortak üretimlere dönüşebilmesi için gerekli tabanı sunması maksadıyla Sinema Tepesi gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, sinema bölümünün kültür transferi için çok kıymetli olduğunu söyledi. Sinema şenliğindeki en kıymetli tepeyi düzenlendiklerini belirten Demircan, “Türk dünyasından buraya gelen ve ülkemizden buraya katılan üretimciler, direktörler, oyuncular, bir sinemanın birlikte hareket edeceği tepeyi burada olgunlaştırmış olmak bizim için değerli. Bu bölümün paydaşlarını bir ortaya getirmek, onlarla iş birliğini teşvik etmek, onların ortasındaki hukuku geliştirmek sonuçta hem sinema sanatını geliştirecektir ve hem de kültürel etkileşimi en üst noktaya çıkaracaktır. Buradan tüm Türk dünyasına canlı yayınlar yapılıyor.” dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise Bursa’nın tarih ve kültür kenti olduğunu vurguladı.

BURSA BİR SİNEMA PLATOSU

Türk Dünyası Kültür Başşehri olma unvanına yaraşır işlere imza attıklarını lisana getiren Aktaş, şöyle konuştu: “Bursa bir Türk yurdudur. Bursa, Osmanlı’nın kurucu baş kentidir ve Anadolu coğrafyasının değerli nirengi noktalarından biridir. Biz biliyoruz ki Bursa bir sinema platosu. Her türlü doğal hoşluklar var; Bursa’da deniz var, dağ var, göl var, tarih var, kültür var, medeniyet var, buna dair önemli izler var.”

Aktaş, Kültür Başşehri unvanını yıl sonunda, Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Şuşa’ya devredeceklerini söyledi. Aktifliğe, Memleketler arası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreteri Sultan Raev, AK Parti Bursa Milletvekilleri Osman Mesten ve Mustafa Esgin, Türk dünyası ülkelerinin bakan yardımcıları, yönetmenler, senaristler, oyuncular ve yapımcıların yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir