Kuduzdan ölümde ihmal iddiası | Ölen mimarın yakınlarından suç duyurusu

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kuduzdan ölen Lütfü Seray’ın ağabeyi Kenan Seray, kardeşinin vefatında hekimlerin ihmali olduğu teziyle Siverek Cumhuriyet Savcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu.

Abi Seray, Kardeşinin köpek ısırmasının akabinde tekraren Siverek Devlet Hastanesi’ne giderek şikayetlerini anlattığını ve kuduz belirtisi olmasına karşın tabiplerin ruhsal olduğunu söyleyerek geri gönderdiğini ileri sürdü.

“PSİKOLOJİK OLDUĞUNU SÖYLEDİLER”

Aşıların yapılmasına karşın kardeşinin bedeninde uyuşmalar olduğunu ışık, su ve sesten korkup, duymadığı için bağırmaya başladığını anlatan Kenan Seray, “Kardeşim aşılarını yaptırdıktan sonra 4 kere Siverek Devlet Hastanesi’ne giderek hekimlere şikayetlerini söylüyor. Lakin her kezinde tabipler geri kardeşime ruhsal olduğunu söyleyerek kardeşimi gönderiyor. Biz de kardeşimi alarak Diyarbakır’a götürdük ve burada bir dizi muayene olup, analiz yapıldı ve bir sorun olmadığı söylendi. Bunun üzerine Gaziantep’e götürdük.” diye konuştu.

“KUDUZUN ÖLÜMCÜL OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORDUK”

Gaziantep’te gittikleri özel hastanede de kardiyoloji, nöroloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarından oluşan takımın kardeşini muayene ettiğini ve birinci etapta bir problemle karşılaşmadığını anlatan Seray, şöyle konuştu:

“Gaziantep’te de analiz ve tetkiklerde aksiliğe rastlanmadı. Ancak kardeşimin şikayetlerinin uzun müddettir devam etmesinden ötürü hekimler bize sorular sormaya başladı. Bu süreçte biz köpeğin ısırmasından bahsetmemiştik. Sonra tabipler Lütfü’nün yüzünde ve kolundaki izleri sorunca köpeğin saldırdığını söyledik. Bunun üzerine hekimler kuduz üzerine ağırlaştı ve süratle izolasyonu olan ağır bakım servisinde tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Çabucak boşaltılarak izole edilen bir katta kardeşim ağır bakım tedavisi görmeye başladı. Biz o vakit durumun ciddiyetinin farkına vardık. O ana kadar kuduzun bu türlü ölümcül olabileceğini düşünmüyorduk. Kardeşim 10 gün hayat uğraşı verdi ve sonrasında hayatını yitirdi. Hekimler bizlere yapılan uygulamaların yanlış olduğunu Siverek’te birinci etapta gerekli müdahalenin yapılmadığını söylediler.”

“İNSANLARI SEVDİĞİ KADAR HAYVANLARI DA SEVİYORDU”

Cenazenin akabinde araştırmalar yaptıklarını ve ihmal nedeniyle kardeşinin öldüğünü düşündükleri için kabahat duyurusunda bulunduklarını lisana getiren Seray, “Kardeşimin vefatının akabinde araştırmalar yaparak kuduzla ilgili bilgi sahibi olduk. Bu araştırmalarımız sonucunda Siverek Devlet Hastanesi’nde tabiplerin müdahalesinin yanlış olduğunu öğrendik. Bunun üzerine aile olarak kardeşimin vefatında ihmali bulunduğu için Siverek Devlet Hastanesi’ndeki tabipler hakkında kabahat duyurusunda bulunduk. Kardeşim merhamet dolu bir insandı. İnsanları sevdiği kadar hayvanları da seviyordu. Kardeşim hekimlerin yanlış müdahalesi ve yanlış uygulamaları yüzünden öldü. Benim kardeşimi hayvan sevgisi değil, hekimlerin ihmalleri öldürdü.” tabirlerini kullandı.

Lütfü Seray’ın vefatının akabinde Siverek Kaymakamlığı, Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan isimli ve idari soruşturmalar devam ediyor.

NE OLMUŞTU?

Siverek’te mimarlık yapan Lütfü Seray, 1 yıl evvel yavruyken 2 köpek sahiplendi. Seray, daha sonra yaşadığı apartmanda bakmakta zorlandığı köpekleri, bir arkadaşına verdi. Arkadaşı, geçen 12 Haziran’da köpeklerden birisinin saldırgan tavrı üzerine Lütfü Seray’ı aradı. Bunun üzerine arkadaşının yanına giden Seray, köpekleri veterinere götürdü. Veterinerdeki denetim sırasında saldırganlaşan köpek, Seray’ı ısırdı. Hastaneye giden Lütfü Seray’a kuduz aşısı yapıldı. Ortadan geçen günler içerisinde Seray’a 3 doz aşı daha yapıldı. Buna karşın kendisini âlâ hissetmediğini söyleyerek hastaneye giden Seray, ruhsal olarak etkilendiği belirtilerek konutuna gönderildi.

Bunun üzerine Diyarbakır’a giden Lütfü Seray’ın yapılan tetkiklerinde olumsuz bir duruma rastlanmadı. Son olarak 2 Temmuz’da Gaziantep’e giden ve köpeğin saldırısına uğradığından bahsetmeyen Seray, bedeninde uyuşmalar olduğunu, sesleri duymadığını, ışıktan ve sudan korktuğunu tabir etti. Kardiyoloji, nöroloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarından oluşan takım yaptığı analiz ve muayenede bir aksiliğe rastlamadı. Hekimler daha sonra Seray’ın kolundaki izlerin nedenini sorunca köpeğin saldırısına uğradığını ve akabinde 4 doz kuduz aşısını yaptırdığını söyledi. Bunun üzerine tabipler yaptıkları değerlendirmede Seray’a kuduz teşhis koydu ve izole edilmiş ağır bakım ünitesinde tedaviye aldı. Fakat, Lütfü Seray tedavi gördüğü hastanede 12 Temmuz’da hayatını kaybetti. Seray, bir gün sonra Siverek’in Tokdemir Mahallesi’nde toprağa verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir