Murat Bardakçı seviyesi… Rüyasını yazdı

Züttürük TV’nin haberlerinde de seçim gündemi ve siyasi başkanların demeçleri vardı lakin biraz farklı hali ile… Yazının sonunda ise Murat Bardakçı’yı kendisini hayalinden uyandıranın karnı acıkan bir kedi olduğunu yazdı…

Bardakçı’nın okuyucuları şaşırttığı ’15 Mayıs 2023 sabahı bir TV haberi’ başlıklı yazının birtakım kısımları

“…İyi sabahlar pahalı izleyiciler. Türkiye’nin en fazla izlenen haber kanalı Züttürük TV’nin gündüz haberlerine güzel geldiniz.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 50,01’ini aldığını sav ederek kesin sonuçların açıklanmasını beklemeden bugün sabah saat yedide konutunun mutfağında bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda zaferini ilân eden Kılıçdaroğlu, gelecekte uygulayacağı siyasetleri da anlattı…

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında evvel Altılı Masa’da biraraya gelen parti önderleri ile birlikte 6 Mart’ta imzaladığı protokolden bahsetti ve sözkonusu protokolün kararının kalmadığını, dolayısı ile öteki beş partinin önderine karşı vaadlerini yerine getirmesine gerek olmadığını vurguladı. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin “Yani, Millet İttifakı’nda yeralan öbür beş parti başkanının cumhurbaşkanı yardımcısı olamayacaklarını mı söylüyorsunuz?” halindeki sorularına da şu karşılığı verdi:

“Aynen öyle! Mâlûm protokol, hukuksal bakımdan hiçbir bağlayıcılığı olmayan sıradan bir kâğıt kesimidir ve bana yükümlülük falan getirmez. O metinde yeralan cumhurbaşkanı yardımcılığı, bakanlık, vesaire üzere vaadler, köprüden geçene kadar söylenmiş sözlerdi ve artık köprüyü geçtik! Yahu, kardeşim, bunlar benimle alay mı ediyorlar? Dünyanın hangi memleketinde altı küsur cumhurbaşkanı var? Bu türlü bir vaade nasıl inandılar?

Kılıçdaroğlu daha sonra son derece değerli bir diğer açıklama daha yaptı, Millet İttifakı’nı oluşturan partilere bakanlık vermeyeceğini söyledi:

“Geçin efendim, geçin! O denli fındık-fıstık dağıtır üzere bakanlık mı dağıtılırmış? Akıl var, iz’an var! Oyların güç belâ milyonda sıfır nokta sıfır sıfır sıfır iki küsurunu alabilmiş tabelâ partilerine bakanlık teslim etmek hem devlet ciddiyeti ile uyuşmaz, hem de halkın iradesi ile alay etmek olur! Ben milletin iradesine hürmet duyan sorumlu bir başkan olarak o protokolün artık geçmişte kaldığını ve geçersiz olduğunu burada herkese tekrar ilân ediyorum”.

Bir gazetecinin “Parlamenter sisteme dönüş çalışmalarına ne vakit başlanacağı” sorusunu da “Dönüş mönüş olmayacak” diye yanıtlandıran Kılıçdaroğlu “Mevcut sistemin Cumhurbaşkanı’na nasıl geniş yetkiler verdiğini biraz evvel öğrendim. İnsanın bu türlü bir gücü elinin karşıtıyla bir tarafa itip de cumhurbaşkanlığı makamında süs üzere oturması için aklından zoru olması gerekir. Ben enayi miyim ki eski sisteme döneyim? Dönüşü, sistem değişikliğini vesaireyi unutun! Üstelik, halkımızın referandum ile kabul etmiş olduğu bir anayasal sistemi değiştirmek kimsenin haddi değildir. Herşey birebir hamam birebir tas, devam edecek; hattâ Şırnak’taki tapu dairesinin odacısını bile ben atayacağım” dedi.

Kılıçdaroğlu, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Temel siyasetlerde kritik değişiklikler yapmayacağız. Ne de olsa seçilen milletvekillerimiz ortasında daha evvel AK Parti saflarında kıymetli misyonlar yapmış arkadaşlarımız da bulunduğu için onların sayesinde eski uygulamalara devam edilecek ve hayatî değişiklikler sözkonusu olmayacaktır” dedi. Kılıçdaroğlu, “Size içimde kalan bir ukdeyi de bütün samimiyetimle söyleyeyim: Ben şahsen, Nurettin Nebati’yi de CHP saflarında görmeyi çok dilek ederdim, ısrarla davet ettik lakin gelmedi. Nebati’nin aleyhinde şimdiye kadar söylediklerime bakmayın, partimizin ve iktidarımızın ona gerçekten muhtaçlığı var” diye konuştu.

CHP başkanının meskeninin mutfağında düzenlediği basın toplantısının akabinde gazeteciler Altılı Masa’da yeralan lakin cumhurbaşkanı yardımcılıkları suya düşen öteki parti liderlerinin görüşlerini almaya çalıştılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir