Tatil bitti, Meclis yeni yasama yılına başladı

Yasama yılının açılışı nedeniyle birinci merasim TBMM’deki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. TBMM Lideri Mustafa Şentop’un anıta çelenk bırakmasının akabinde hürmet duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasama yılı açılış konuşmasını yapmak üzere Genel Kurul’un toplanmasından birkaç dakika evvel geldiği Meclis’te, en yaşlı TBMM Başkanvekili sıfatıyla MHP’li Celal Adan tarafından merasimle karşılandı. Genel Heyet saat 14.00’te Şentop başkanlığında toplandı.

‘Osmanlı da bizim’

 Şentop, birleşimi açarken yaptığı konuşmada, son periyottaki “Osmanlı” tartışmasına örtülü vurgu yaptı. Osmanlı İmparatorluğu’nun cihan devleti olduğunu belirten Şentop, bugüne kadar gelen Türkiye tarihinin güzele giden yahut gitmeyen taraflarıyla bir bütün olarak ele alınması gerektiğini vurguladı. Şentop, “Türkiye’nin coğrafik birliğini bozmak ne kadar yanlış ve kabul edilemez ise, farklı devletlerin, yapıların ve yöneticilerin devamlılık içinde inşa ettiği Türkiye tarihini parçalamak da o ölçüde tehlikeli, yanlış ve gayri ulusal bir haldir. Türkiye’yi bu aziz millete vatan kılmak için uğraş sarf eden beylikleri, devletleri, hanedanları, kumandanları, devlet adamlarını, tarihin seyri nasıl ilerlemiş olursa olsun, birbirlerinin düşmanları yahut rakipleri değil, tamamlayıcıları olarak görmeliyiz. Selçuklu da bizimdir, Osmanlı da bizimdir, elbette ve kesinlikle, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti bizimdir, hepimizindir” dedi.

Yunanistan’a mesaj

Türkiye’nin vatan toprağının tek bir karışından ve Mavi Vatan’ın tek bir damlasında geçeceğini düşünenlerin “ölümcül ve yıkıcı bir yanlış” içinde olacağına belirten Şentop, Yunanistan’ı sert bir lisanla uyardı. Şentop, “100 yıl evvel emperyalizmin aparatı olmuş Yunan siyasetçiler yüzünden yaşanan, kendi tabirleriyle, ‘Küçük Asya Felaketi’nden ders almalıdırlar. Mesailerini Yunanistan vatandaşlarının meselelerini çözmeye harcamaları gereken Yunan siyasetçiler, şayet emperyalizmin buyruğuyla Türkiye’ye saldırganca yönelmek niyetindeyseler bilsinler ki, bu atakları 100 yıl evvelki üzere tekrar kesin bir formda Türkiye’nin zaferiyle ve onlar için felaketle sonuçlanacaktır. Üstelik felaketin bu sefer gerçekleşeceği yer ‘Küçük Asya’ olmayacaktır” dedi.

Seçimlere bir yıldan az vakit kaldığına dikkat çeken Şentop, bu seçim periyodunun de büyük bir demokratik olgunlukla sonuçlandıracağına inandığını söyledi. Şentop konuşmasının akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı salona davet etti.

Resepsiyona düşük katılım

Meclis liderlerinin yasama yılı açılışı münasebetiyle klasik olarak düzenlediği resepsiyon, pandemi nedeniyle verilen iki yıl ortanın akabinde dün akşam birinci sefer yine düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile siyasi parti başkanları ve bakanların katılmadığı merasime, milletvekilleri de ilgi göstermedi. AK Parti’yi Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Küme Lideri İsmet Yılmaz ve Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç’un temsil ettiği resepsiyonda, CHP’li Meclis Başkanvekili Haydar Akar ile Küme Başkanvekili Engin Altay, MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Adan, Küme Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Levent Bülbül ile ÂLÂ Parti Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu ve Küme Başkanvekili Erhan Usta hazır bulundu.

Seçime kadar ağır gündem

TBMM’nin 2023 seçimleri için tatile gireceği tarihe kadar milletvekillerini ağır bir gündem bekliyor. Meclis olağan mesaisine 4 Ekim’de siyasi partilerin küme toplantıları ve genel şura toplantısı ile başlayacak.

Gündemin birinci sırasında geçen yasama yılında görüşmeleri ertelenen, AK Parti ve MHP’nin “dezenformasyonla mücadele” gerekçesiyle getirdiği yasa teklifi bulunuyor. Uzun müddettir gündemde bulunmasına rağmen görüşülemeyen “Ruh Sıhhati Yasası” teklifinin de Meclis’in öncelikli gündemi olması bekleniyor.

AK Parti’nin bir müddettir üzerinde çalıştığı yüklü olarak ekonomik düzenlemelerin yer alacağı torba yasa teklifi de önümüzdeki hafta TBMM Başkanlığı’na sunulacak. Cumhurbaşkanlığı’nın 2023 yılı bütçe teklifi de 17 Ekim’e kadar Meclis’te olacak. Bütçe teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerin akabinde Aralık’ta Genel Kurul’da ele alınacak.

AK Parti’nin seçim vaatleri ortasında yer alan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için emeklilik düzenlemesi, minimum fiyatın gelir vergisi dilimlerinden etkilenmemesi, öğrencilerin KYK kredi borçlarının faizinin silinmesini içeren düzenlemeler de Meclis’in değerli gündem başlıkları ortasında yer alacak.

Şentop’un odasında başkanlar buluşması

Meclis açılışından notlar özetle şöyle:

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar da açılışta hazır bulundu. Milletvekili olmadığı için daha evvel görüşmeleri locadan takip eden UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener ise merasime katılmadı.

Yüksek yargı organları liderleri, Genelkurmay Lideri ve kuvvet kumandanları, bakanlar, eski Meclis Liderleri Bülent Arınç ve Cemil Çiçek ile üst seviye bürokratlar görüşmeleri localarından takip etti. Rusya ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçileri görüşmeleri takip eden yabancı misyon temsilcileri ortasında yer alırken, ABD büyükelçisi merasime gelmedi.

Erdoğan’ı AK Parti milletvekilleri ayakta alkışlarla karşıladı. Bahçeli ve parti kümesi ile ÂLÂ Parti kümesi da Erdoğan’ın salona girişinde ayağa kalktı. CHP ve HDP sıraları ise ayağa kalkmamayı tercih etti.

Liderler buluştu

Erdoğan açılış konuşmasının akabinde Meclis Lideri Şentop, Bahçeli ve Destici ile Meclis Başkanlık makamına geçerek bir mühlet sohbet etti. Görüşmeye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, küme başkanvekilleri ve kimi milletvekilleri de katıldı. Erdoğan’a Meclis’ten ayrılırken Şentop, Bahçeli ve TBMM Başkanvekili Adan eşlik etti.

‘AK Parti’nin küme toplantısını dinledik’

CHP önderi Kılıçdaroğlu, Genel Heyet çıkışında gazetecilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasına ait değerlendirmelerini sorması üzerine “AK Parti’nin Küme toplantısını dinledik. Bütçe konuşması gibi” dedi. Akabinde Erdoğan’a, “cesaretin ve yüreğin varsa bütçe toplantısına, bütçe konuşmalarına katılırsın, sunuşunu yaparsın ve beni dinlersin” davetini yaptı.

ÖNDER YILMAZ, MEHTAP GÖKDEMİR, AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU, ASLIHAN ALTAY KARATAŞ, NAMIK DURUKAN Ankara – MUSTAFA İSTEMİ Milliyet

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir