Sağlıklı Kentler Birliği Mardin’de toplandı

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
Mardin’in merkez Artuklu ilçesindeki bir otelde Artuklu Belediyesi’nin mesken sahipliğinde düzenlenen toplantıya, üye belediyelerden 139 temsilci katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Tuncay Akkoyun, toplantının açılışında, tarih, kültür, müsamaha ve medeniyetler kenti Mardin’in, huzur içerisinde bir ortada yaşamanın dünyadaki nadide örneklerinden biri olduğunu söyledi.

Sağlıklı kentlerin, yalnızca binaların değil, tıpkı vakitte insanların da sıhhatini, huzurunu ve refahını merkeze alan kent planlaması ve idaresini söz eden Akkoyun, şöyle konuştu:”Vatandaşlarımızın, her alanda hayat kalitesini yükseltecek yaklaşımlar geliştirerek kamu çalışmalarında sürdürülebilir tahliller üreterek sağlıklı kentler oluşturabilmek sonuncu gayelerimiz ortasındadır. Yeni jenerasyon belediyecilik anlayışı ile sağlıklı bir dünya için kentlerimizi akıllı, yeşil, dirençli ve emniyetli birer ömür merkezleri haline getirmek sorumluluk ve misyon alanımız içinde yer aldığını unutmuyoruz. Bu konular hepimiz için azami derecede değerlidir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kentlerle bir arada, gönülleri de daima birlikte el ele ihya ve inşa ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye Yüzyılı her alanda olduğu üzere şehirciliğin ve belediyeciliğin de yüzyılı olacaktır. Buna yürekten inanıyoruz ve amaçlarımıza emin adımlarla ilerliyoruz.”dedi

FİLİSTİN BÜTÜN İNSANLIĞI ACISI

Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş da bugün birlik ve beraberlik üzerinde ağırlaşırken, dünyanın öteki bölgelerinde acı olaylarla, birlik ve beraberliklere gölge düşürüldüğünü söz etti.

Filistin’e yönelik son periyotta yaşanan atakları gördükçe, “tek sıhhat, tek gezegen, tek toplum” temasının ne kadar kritik ve acil olduğunu daha da fazla anladıklarını kaydeden Aktaş, açıklamalarına şöyle devam etti “İnsanlık olarak, tek bir gezegeni paylaşıyoruz. Bu sebeple dünya üzerinde yaşayan her insanın birbirine karşı sorumluluğu var. Filistin ‘de yaşanan acılar, yalnızca oradaki insanların değil, bütün insanlığın acısıdır. Dünya artık küçük bir köy. Bugün duyarsız kaldığımız olumsuz bir sürecin ya da takviye verdiğimiz olumlu bir durumun hepimizin hayatını etkileyeceğini unutmamamız gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza, siyasi parti liderlerimize hususla alakalı gösterdikleri hassaslık için çok teşekkür ediyorum. Temennimiz, İsrail ve Filistin cephesinde kalıcı barışın sağlanması, Mescid-i Aksa’nın ve Filistinli kardeşlerimizin huzura kavuşmasıdır. Üye belediyeler olarak Gazze’ye yönelik bir ilaç kampanyası başlatmak ve ilaçların Sıhhat Bakanlığı aracılığıyla ulaştırılmasını sağlamayı istiyoruz.Son yıllarda dünyanın, kamu sıhhati alanındaki gelişmeleri tehdit eden bir dizi krizin tesiri altında kaldı. Buna karşı belediye liderleri ve idarelerin gerekli hazırlıkları ve çalışmaları yapmaları gerekir”şeklinde açıklamalarda bulundu.

Artuklu Belediye Lideri Mehmet Tatlıdede de iştirakçileri ilçelerinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Konuşmaların akabinde 7 kategoride düzenlenen 14. Sağlıklı Kentler En Uygun Uygulama Müsabakası’nda dereceye giren belediye temsilcilerine mükafatları verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir