Gizli fon soruşturmasına 3 tutuklama daha

Denizbank’ta şube müdürü olan Seçil Erzan’ın spor ve iş dünyasından birçok ünlü ismi “yüksek kârlı bilinmeyen fon’a katılmaya ikna ederek dolandırdığı argümanıyla yürütülen soruşturma kapsamında üç kişi tutuklandı. Argümanlara nazaran Seçil Erzan, ünlü teknik adam Fatih Terim, kızı Buse Terim, damadı Volkan Bahçekapılı ile Eyüpspor Teknik Yöneticisi Arda Turan ve Başakşehir Teknik Yöneticisi Emre Belözoğlu’nun da ortalarında bulunduğu birçok şahıstan yüksek kâr vaadiyle para topladı. Müşterilerine de kaynağın bankanın yıllık yüksek çıkarlı kapalı fonu olduğunu söyledi. Para yatıranlara bir mühlet kâr hissesi ödedi. Fakat daha sonra ödemeler kesti. Bunun üzerine kimi bireyler Seçil Erzan hakkında kabahat duyurusunda bulundu. İki hafta evvel gözaltına alınan Seçil Erzan tutuklandı. Banka yaptığı açıklamada, bilinmeyen bir fonları olmadığını mahkemeye bildirdi ve kamuoyuna da duyurdu.

‘BORSADA KAYBETTİM’ DEDİ

Seçil Erzan verdiği tabirde parasını borsada kaybettiği için bu türlü bir yola başvurduğunu, parası olmadığını, şikâyetçilerden bir kısmına yatırdıkları anaparayı ödediğini öne sürdü. Lakin İstanbul Mali Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğü takımları Seçil Erzan’ın bağlarının izini sürünce olayın yurtdışı ayağının da olduğu gerçeğine ulaştı. Türk ve Bulgar vatandaşlığı bulunan beş kişinin Seçil Erzan’la ağır görüşmeleri tespit edildi. Üstelik bu şahıslar Seçil Erzan’la görüştükten ya çabucak sonra ya da kısa mühlet sonra yurtdışına çıkıp geri gelmişlerdi.

Seçil Erzan’ın topladığı paraları nakit olarak yurtdışına kaçırmış olabileceğini pahalandıran polis takımları, savcılıkla koordineli olarak düzenledikleri operasyonda beş kişiyi gözaltına aldı.

PARALARI YURTDIŞINA MI KAÇIRDILAR

Mali Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğü’nde sorgulandıktan sonra nöbetçi mahkemeye çıkarılan beş bireyden üçü tutuklandı. İki kişi ise yurtdışına çıkış yasağı konularak özgür bırakıldı.

BANKADAN ‘BAŞVURU OLMADI’ AÇIKLAMASI

Şube müdürü Seçil Erzan’ın çalıştığı Denizbank, hususla ilgili yaptığı yazılı açıklamada birinci şikâyeti aldıkları 7 Nisan tarihinde teftiş konseyinin kelam konusu şahısla ilgili inceleme başlattığını ve tıpkı gün içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulunulduğunu bildirdi. “Bu süreçte argüman sahiplerinin yahut vekillerinin, basına verdikleri çoğunlukla gerçeği yansıtmayan beyan ve sözler üzerine, kamuoyunun bilgilendirilmesi kararı alınmıştır” denilerek yapılan açıklamada, özetle şu sözlere yer verildi:

HEPSİ BİLGİ SAHİBİ

“Bankamızca Seçil E.’nin yurtdışına çıkma yasağı talep edilmiş, düzenleyici ve denetleyici kurumumuz da bilgilendirilmiştir. Teftiş heyetimizce yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda, Seçil E. tutuklanmadan evvel tez sahiplerinin kıymetli bir kısmının (18 kişi) sözlerine başvurulmuştur. 10 Nisan 2023 Pazartesi günü ön inceleme raporumuz İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmiş ve Seçil E., nitelikli dolandırıcılık cürmüyle tıpkı gece saat 23:30 sularında gözaltına alınmış, ardından tutuklanmıştır.

Bankamıza yapılan şikâyetlerde, bahsin bir an evvel açıklığa kavuşturulması niyetiyle yönlendirmemize karşın, ziyan gördüğünü tez eden bireylerden pek birçok bugüne kadar savcılık müracaatında bulunmamıştır. Bizi takiben gerçekleşen müracaat sayısı bugün (28 Nisan 2023) prestijiyle yalnızca üçtür. Sistem büsbütün bankamız ve şubelerimiz dışında, bireyler tarafından kurulmuş, şikayetçilerden birinin ismiyle anılan farklı bir yapılanmadır. Sav sahibi şahısların tamamı, bankacılık süreçlerinin nasıl çalıştığına yönelik kâfi bilgi ve donanıma sahip nitelikli yatırımcılardır. Bu bireyler, bankamızın yatırım eserlerini yakinen bildikleri üzere, varlıklarını takip edebilmektedirler.

İSİM VEREMİYORUZ

Basına yansıyan ve temelsiz suçlamalar içeren bu beyanatları, mevzuat ve bankacılık etiği gereği detaylı ve isim vererek cevaplayamıyoruz. Başka yandan şuurlu ve kasıtlı olarak bankamız ve yöneticilerimizin ismi öne çıkarılarak yapılan haberlerde, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 74’üncü hususu manasında ‘Banka Prestijinin Zedelenmesi’ hatası da işlenmektedir. Bu bahisteki her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı da kamuoyuna bildiririz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir