Sendikalar promosyon için birleşti

Aydın’ın Söke ilçesinde eğitim alanında örgütlü 4 sendika özel bir bankanın promosyon güncellemesi yapmamasını banka önünde ortak açıklama ile protesto etti.

Söke’de örgütlü Türk Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş Söke ilçe temsilcilikleri özel bir bankanın promosyonda güncelleme yapmamasını ortak bir aksiyon ve basın açıklamasıyla protesto etti. Türk Eğitim Sen Söke İlçe Lideri Ahmet Bor, sendikaların vicdanı ve hukuksal bir haksızlığı protesto etmek hedefiyle toplandıklarını söyledi. 2021 yılında yapılan ihale sonrası ilgili banka ile maaş kontratlarında işçi başına promosyonun 3 bin 420 TL olarak imzalandığını belirten Bor, yapılan muahede sonrası ekonomik manada öngörülemeyen gelişmeler yaşandığına dikkat çekti.

“SÖZLEŞMENİN FESHİNİ İSTEDİK”

Promosyon güncellemesinin bu gelişmeler ışığında yapılması için teşebbüslerini sürdürdüklerini söyleyen Bor, “Dört büyük sendika temsilciliği olarak 2022 Mart ayından itibaren promosyon mutabakatımızın güncellenmesi gerektiğini belirterek teşebbüslerde bulunduk. Dilekçeler toplayıp Ulusal Eğitim müdürlüğü aracılığı ile bankaya ilettik. Ulusal Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile bir uygunlaştırma talebimizin olduğu düzgünleştirme yapılmayacaksa mukavelenin feshi için bankaya ödememiz gereken fiyatı talep ettiğimiz bir yazı bankaya ulaştı” diyerek bankanın rastgele bir güncelleme yapılmayacağını, mukavelenin feshi durumunda da bankaya kişi başına 4 bin 300 TL ödenmesi gerektiği karşılığını aldıklarını söyledi.

“BU NASIL HUKUK, NASIL VİCDANDIR”

Bankanın tutumunu vicdansızlık olarak nitelendiren sendikalar ismine konuşan Bor, “Emekli maaşları ortalama olarak bir memur maaşının yarısına denk gelmekte iken kelam konusu banka emekli maaşlarını taşıyan müşterilerine 7 bin 500 TL verirken bizim 3 bin 420 TL’miz nasıl olağandır. Bu nasıl hukuktur? Bu nasıl bir vicdandır” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir