Ian Kasırgası’nda ölü sayısı 87’ye çıktı

ABD’nin Florida eyaletini kategori 4 şiddetinde vuran Ian Kasırgası’nda ölenlerin sayısı, 83’ü Florida’da ve 4’ü Kuzey Carolina’da olmak üzere 87’ye yükseldi.

ABD’nin güney kıyılarına, 28 Eylül’de, kategori dört şiddetinde uluşan Ian Kasırgası, 29 Eylül’de Güney Carolina eyaletini vurduktan sonra Georgia, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerini tesiri altına alan tropik yağmur fırtınasına dönüştü.

Florida’da gerisinde büyük yıkım bırakan Ian Kasırgası’nda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 83’e yükselirken, 4 kişinin de Kuzey Carolina’da hayatını yitirdiği bildirildi.

Kasırganın neden olduğu yıkıntılar ortasında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, meyyit sayısının artabileceğinden telaş ediliyor.

Yüksekliği 12 metreye varan kasırga dalgaları, Florida’nın batı kıyısının birtakım kısımlarını sular altında bıraktı, meskenleri ve iş yerlerini tahrip etti, büyük hasara neden oldu.

Florida’da ırmak taşkınları ve yer yer sellerin devam etmesi bekleniyor.

ABD’nin güney kıyılarında, 800 bin mesken ve iş yerinde elektriklerin kesik olduğu açıklandı.

Florida halkının, pazar gününden itibaren enkaz ve çamuru temizlemek için konutlarına dönmeye başladığı kaydedildi.

Kasırganın yalnızca Florida eyaletinde neden olduğu hasarın 47 milyar dolardan fazla olduğu iddia ediliyor.

Bazı şirketlerin, sigortalı hasarın 60 milyar dolara çıkabileceğini, toplam hasarın ise 100 milyar dolara ulaşabileceğini iddia ettiği tabir ediliyor.

Binlerce konut ve iş yerinin sular altında kaldığı objektiflere yansırken, yüzlerce tekne ve aracın da kasırgada sürüklendiği ve hasar gördüğü AA tarafından görüntülenmişti.

Diğer taraftan, ABD Lideri Joe Biden, eşi Jill Biden ile Pazartesi günü, sel felaketine maruz kalan Porto Rico’yu, Çarşamba günü ise Florida’yı ziyaret edeceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir