SON DAKİKA HABERİ: BM’den kutsal kitap kararı: Uluslararası hukukun ihlali sayılacak

Son dakika haberi! Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, son devirde Kur’an-ı Kerim’e yönelik artan akınlara ait kıymetli bir karar aldı.

BMGK, Fas tarafından sunulan, dini inançları nedeniyle şahıslara ve kutsal kitaplar ile dini yerlere yönelik her türlü şiddeti memleketler arası hukukun ihlali olarak tanıyan karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

Kararda, dinleri yahut inançları nedeniyle bireylere yönelik her türlü şiddet aksiyonunun yanı sıra bireylerin dini sembollerine, kutsal kitaplarına, konutlarına, iş yerlerine, mülklerine, okullarına, kültür merkezlerine ve ibadethanelerine yönelik şiddet aksiyonları memleketler arası hukukun ihlali olarak nitelendirilerek şiddetle kınandı.

KUR’AN-I KERİM’E YÖNELİK SALDIRILAR

Daha evvel de Kur’an-ı Kerim’e yönelik taarruzlara sahne olan İsveç’te son olarak başşehir Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika, 28 Haziran’da Kurban Bayramı’nın birinci gününde Stockholm Mescidi önünde polis muhafazası altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Momika, 20 Temmuz’da da Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde polis müdafaası altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı.

Danimarka’da ise Irak’ın Kopenhag Büyükelçiliği önünde 22 Temmuz’da Kur’an-ı Kerim’i yakan küme, 24 Temmuz’da sırasıyla İran ve Irak’ın Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’i yakmıştı.

Grup, daha evvel Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Türk bayrağı ve Kur’an-ı Kerim’e akın düzenleyerek, İslam’a hakaret etmişti.

Danimarka’daki İslam zıddı ve çok milliyetçi “Danske Patrioter (Danimarkalı Vatanseverler)” isimli kümenin üyeleri bugün de evvel Mısır’ın, daha sonra da Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir