Soylu ve Bozdağ’dan yeni açıklama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sarsıntı sonrası başlatılan soruşturmalar hakkında bilgiler verdi. Bozdağ’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Hiçbir enkaz kanıt tespiti yapılmadan kaldırılmadı.

Yıkılan binalarla ilgili olarak 184 kişi tutuklandı, 71 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Hırsızlıktan 179 kişi tutuklandı, 351 hırsızlık olayı oldu.

Yağma konusunda hadise sayısı 4’tür. Tutuklu sayısı da 4’tür.

Kamuoyuna yansıyan bilgilerin birçoklarının temelsiz olduğu da ortaya çıkmıştır. İsimli bilgiler yağma konusundaki algı operasyonlarının gerçeği yansıtmadığını göstermektedir. Dolandırıcılıkla ilgili de şu ana kadar 5 olay olduğunu görüyoruz.

Isias Otel’le ilgili saklılık kararı verilmedi. Şu anda da Türkiye genelinde yürüyen soruşturmalarda saklılık kararı verilen bir soruşturma yoktur. “

İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamaları:

“Yer kürenin en büyük sarsıntılarından biri. Bu afetin büyüklüğünü zelzele olarak tanımlamak bu afeti tam olarak anlatamamak üzere bir anlayışla bizi karşı karşıya bırakır.

Şu anda ne kadar enkaz kaldırılacağını dahi aşağı üst hesap edebiliyoruz. Milyonlarca ton. Biz Antakya’da hesap yaptık, 15 milyon ton. Hızla gidilirse 3-4 ay içinde bitirilebilecek bir enkaz.

26 binin üzerinde toplam arama kurtarma çalışması yapılan bina var.

3 Hollanda büyüklüğü olan 110 bin kilometrekarelik bir alanda zelzeleyle karşı karşıya kaldık.

Devlet olarak da millet olarak da bu mevzuda bütün ülkemizin tüm ögeleriyle bu afete karşı direndik, bugün 20. günündeyiz.

Fahiş kira artışları, zelzele bölgesinin sarsıntı kadar acıtıcı bir gerçeğidir. Bu bizi üzmektedir. Buradan da karakollarımızdan 112’ye kadar, her türlü kamuda başvurulabilecek noktaya kadar başvurmalarını istiyoruz.

Yeni yerlerin planlanması konusunda adımlar atılıyor.

Konteyner kentlerle hazırlıklar sürüyor. Ağır, orta hasarlı toplam müracaat 421 bin oldu.

93 bin 623 konteynerin hazırlıkları yapıldı. Bunların 70 bini tamamlandı.

‘Deprem sabahı askerin çıkmasın müsaade edilmedi’. Tekraren karşılık verdik. Topyekün çaba ederken birileri palavra uğraşına devam ediyor. Sarsıntı 04.17’de oldu. Biz 05.00’te AFAD’daydık. 04.21 üzere Cumhurbaşkanımıza birinci bilgiyi verdik. Sarsıntının 7.7 olduğunu arz ettik. Biz AFAD’a geçtik. Saat 07.00 üzere milletlerarası yardım istedik. Milletlerarası yardım istediğimiz yerde askerimiz, polisimiz teyakkuz halinde. Bunu zafiyet alanı olarak ortaya koymak çok yakışmadı, ayıp edildi. Burada kurumların, insanların, bireylerin üzerinden bir yıpratmanın kimseye yararı olmayacağını, buradan umut oluşturmanın hepimizin sorumluluğu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Güvenlik konusunda da işin başından itibaren bu bölgedeki güvenlik sayısını 3 katına çıkardık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir