İlginç yöntem: Kargaları kovmak için için davul, tef ve korna kullanıyorlar

İlçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kasımbağı Mahallesi’nde, kavak ağaçlarını mesken tutan kargalar mahallede yaşayanlara külfet yaşatıyor.

Özellikle gün batımına yakın saatlerde ortaya çıkan yüzlerce karga hem çıkardıkları sesler ile rahatsızlık veriyor hem de ekinlerin ziyan görme ihtimali yüzünden mahalle halkını huzursuz ediyor.

Gece karga seslerinden uyuyamadıklarını belirten mahalle halkı geçen yıl davul ve tef çalarak kargaları uzaklaştırmaya çalışırken bu yıl ise farklı bir formül kullanıyorlar. Mahalleli, akşam saatlerinde araçlarına binip korna sesleri ile kargaları uzaklaştırmaya çalışıyor.

Mahallede hayvancılık yapan Orhan Özcan, “Akşam olunca kargalar, mahallemizin üzerini kara bulut üzere kaplamaya başlıyor. O kadar kalabalık geliyorlar ki gökyüzünü güya kara bulutlar kaplıyor. Sesleri de bizi çok rahatsız ediyor. Geceleri sabahlara kadar yatamıyoruz, bazen gece kalkıp korna sesleri ile gürültü yapıyoruz. Kısa bir müddetliğine dağılıp tekrar geri geliyorlar. Geçtiğimiz yıl mahalledeki gençlerle birlikte elimizde davul ve tef çalarak kargaları kovmaya çalıştık fakat tahlil olmadı. Bu kere araçlarımızı yan yana çekip korna çalıp, araçların ışıkları ile kovmaya çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir