Tesla’nın Türkiye planı belli oldu

Tesla kısa mühlet evvel toplumsal medyada paylaştığı teaser ile Türkiye‘de 4 Nisan tarihini işaret etti.

2022 yılında Türkiye‘de faaliyete geçmesi planlanan lakin bir mühlet ertelenen plan doğrultusunda geçtiğimiz yıl, 2015’ten beri Lufthansa Türkiye ofisinin başında bulunan Kemal Geçer, Tesla Motors Türkiye’nin başına atanmıştı. Bu süreçte şirketin ülkedeki sermayesi 710 bin TL’den 50 milyon TL’ye (2,68 milyon $) yükseltildi.

Türkiye planı doğrultusunda şirket, 2022’nin sonunda Türkiye’de birden fazla hizmet kesiminde ve biri satış kesiminde olmak üzere çeşitli konumlar için işe alımlara başlarken, İstanbul Levent’te bir showroom ve servis noktası için de yatırım yaptı.

Gelen bilgilere nazaran şu anda, otomotiv tamircisi ve teknisyenleri dışındaki tüm konumlar dolmuş durumda.

Mart 2023’ün başında Türkiye Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Tesla’ya Türkiye’deki şarj ağını işletmesi için lisans verdi. Bu, şirkete şarj istasyonları kurma ve işletme hakkı verdi. Böylece, Tesla arabalarının Türk sahipleri yakında süratli şarj ağına da erişebilecek.

Son olarak Türkiye’de elektrikli arabalara uygulanan vergi düzenlemeleri planları aksatmış olsa da, Tesla’nın 4 Nisan’da Türkiye’de resmi olarak faaliyete geçmesi artık kesin.

Tesla’nın Türkiye’de Model X, Model Y, Model 3 ve Model S olmak üzere dört modelini satışa sunacağı, birinci olarak Model 3 ve Model Y’nin yola çıkacağı da sızan bilgiler ortasında.

Yine Tesla’nın milletlerarası basına yansıyan bilgilerine nazaran; şarj istasyonlarının öncelikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Edirne, Balıkesir, Antalya, Aydın, Konya ve Bolu Hendek’te yer alması bekleniyor.

Şarj istasyonları, otoyollar, alışveriş merkezleri üzere alanlarda hizmete girecek.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir