Veli Ağbaba: Bizim için en iyi aday Recep Tayyip Erdoğan’dır

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, partiye yeni katılan üyeler için Malatya Vilayet Başkanlığı’nda düzenlenen rozet takma merasimine katıldı.

Ağbaba, 14 Mayıs’ta seçim kararı alınacağının tabir edildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili bir tartışma var. Artık yeni bir mağduriyet üretmeye çalışıyorlar. Bizim için en âlâ adayın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu tabir etmek istiyorum. Bugün ülkenin geldiği noktada, 2018’den sonra yaşamış olduğumuz sıkıntıların tamamının Recep Tayyip Erdoğan’ın makus siyasetleri ve ülkeyi teslim almış olduğu tek adamlık rejiminden dolayıdır.

BİZİM 200 TL İLE ALDIĞIMIZ ADETA ALMANLARIN SADAKASI: Evvelden 200 TL birinci çıktığında 131 dolar alınıyormuş, şu anda 200 TL ile 10,6 dolar alabiliyorsunuz. Tam 121 dolar kayıp var. Bizim 200 TL ile aldığımız adeta Almanların sadakası üzere. Ülkenin gün geçtikçe parası kıymet kaybediyor. Bir ülkenin parası paha kaybediyorsa, o ülkenin prestiji kayboluyor demektir. Hem de ülke süratle fakirleşmeye devam ediyor. Taban fiyat 8 bin 500, en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL oldu. Sayının ne olduğunun bir değeri yok, değerli olan alım gücü. 3 bin 500’ün alım gücü 5 bin 500 TL’den yüksek ise burada önemli bir sorun var demektir. Bugün 5 bin 500 TL’ye 3 bin 500 TL’den daha az ekmek, yumurta ve domates alınabiliyor. 8 bin 500 TL ile bırakın 5 bin 500 TL’yi karşılaştırmayı 2 bin 825 TL ile karşılaştırın, alım gücü yüzde 50 daha fazla.

YAŞADIĞIMIZ MESELELERİN TAMAMI TEK ADAM SİSTEMİNİN ESERİ: Enflasyon düşüyor da fiyatı düşen tek bir şey var mı? TÜİK’le enflasyonu yüzde 60’lar düzeyine çektiler lakin fiyatı düşen tek bir kalem yok. Domatesin, ekmeğin, yumurtanın, yağın, şekerin, çayın fiyatı düşmedi. Fiyatlar yükselmeye devam ediyor. O nedenle insanların alım gücünü artıracak siyasetleri uygulamak gerekiyor. O da nedir? Birincisi tasarruf, ikincisi şatafata ve israfa son vermek, Türkiye’yi tekrar ayağa kaldıracak adımları atmak, tek adamlık sisteminden bu ülkeyi kurtarmaktır. Bu yaşadığımız meselelerin tamamı tek adam sisteminin eseridir. Dünyada tek adamlıkla yönetilen bütün ülkelerde fakirleşme, yoksullaşma var. Bunu geçmek için de daima birlikte 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde Millet İttifakı’nı iktidar yapmak, Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel liderini da inşallah cumhurbaşkanı yapmak olacaktır.

ÜLKEDE HAKİM OLAN NİZAM HUKUK TERTİBİ DEĞİL, GUGUK TERTİBİDİR: Hukuk her şeyden değerlidir. Cumhurbaşkanı, seçimle ilgili ‘hukuk mu guguk’ mu diyor. Bugün ülkede hakim olan sistem, hukuk tertibi değil. Ülkede hakim olan nizam, guguk sistemi. Mahkemeler bağımsız değil, bütün araştırmalarda hukuka olan inanç Cumhur İttifakı’na oy verenlerde dahil yüzde 30’lara düşmüş durumda. Ülkenin hukuk açısından durumu uygun değil. 6 yaşında, Hiranur Vakfı’nda tacize uğrayan bayanın iddianamesini yazan savcının yeri değişmiş. Genç savcı, 2020’de stajını tamamladıktan sonra HSYK kararıyla evvel Aydın’a, ne hikmetse bir ay sonra da Ankara Adliyesi’ne atanmış, peşinden de birebir yıl terfi alıyor. Artık burada hukuk mu yoksa guguk mu var? Ya da Ekrem İmamoğlu’nun davasında ceza vermeyecek olan savcıyı Samsun’a sürmek hukuk sistemi mi guguk tertibi mi? Bugün cezaevinde olan, hukuksuzca tutuklanan Seyahat tutsaklarını cezaevinde tutan şey hukuk mu guguk mu? Türkiye’de tam bir guguk sistemiyle karşı karşıyayız.”

Bundan sonra kendi masalarını, kendi ittifakları ve kendi adaylarını konuşacaklarını tabir eden Ağbaba, “Erdoğan’ın adaylığını sivil toplum, YSK ve hukukçular tartışır lakin bir hukuk tertibinin olmadığını da daima birlikte görmekteyiz. Bu ülkede kesinlikle hukuku hâkim kılacağız. Bu ülkede tekrar yargının bağımsızlığını sağlayacağız. Siyasi görüşünden, giysisinden kuşamından, fikrinden ötürü kimsenin dışlanmadığı bir sistemi kuracağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir