‘Veriler iyi rüzgâr arkamızda’

Faiz indirme siyasetinin yanlışsız olduğunu belirten Bakan, dünyada enflasyon altında 135 ülkenin daha faiz düşürdüğünü söyledi. Edinilen bilgiye nazaran Bakan Nebati şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şu an datalarımız en âlâ düzeyde, rüzgâr ardımızda. Şırnak’ta Gabar Dağı’nda bulduğumuz petrol rezervinin (tahmini 12 milyar pahasında 150 milyon varil) olumlu tesirini görüyoruz. Doğalgaz ve petrol fiyatlarındaki düşüşün cari istikrara olumlu katkısı var. Kur Muhafazalı Mevduat sayesinde 36.2 miyar dolarlık aksi dolarizasyon sağladık. Dövizdeki spekülasyonu önemli manada etkiledi. Şu anda kur korumalıda 1.4 trilyon liralık mevduat var; bu da toplam mevduatın dörtte birini oluşturuyor. Geldiğimiz noktada mevcut kur düzeyi makro ekonomik gerçeklerle uyumlu. Kimileri frene süratli bastığımızı söylüyor. Aslında 2013’te Türk Lirası çok kıymetliydi. Şu anda dünyada resesyon beklentisi kelam konusu, bizde bu türlü bir kaygı yok. Türk Lirası gerçek bedeli ihracatta rekabeti paylaşacak. Eskiye nazaran çok bedelli olduğu vakitlere kıyasla hâlâ rekabetçi bir kur olarak görülüyor. Türk Lirası’nın gerçek pahası yüzde 55.

KASADA PARA VAR

(Dövizde spekülasyon) Bunlara fırsat vermeyeceğiz, bu stil operasyonlar yapmak isteyenler olabilir ancak biz ona nazaran önlemlerimizi alıyoruz. fiyatlarında bir stabilize oluştu. İhracatçılarının döviz kurunun yükselmesi üslubunda talepleri oldu fakat buna sıcak bakmıyoruz. 

(Enflasyonla mücadele) Uğraşımız devam ediyor. 2022 yılında enflasyonda daha düzgün beklentilerimiz vardı. Bir anda çok önemli fiyat artışları yaşandı. Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklı, güç, petrol, doğalgaz ve besin fiyatları bunlar bizim beklentilerimizi bozdu. O yüzden kasım, aralıktan sonrayı bekleyin dedik. Tahıl mutabakatıyla enflasyonla ilgili çok olumlu bir tablo oluşmaya başladı. Enflasyon yaratacak kredi alanlarına müsaade etmiyoruz. Üretim odaklı kredi siyaseti uygulandığı için enflasyonla gayrette başarılı olacağız.

(Market fiyatları) Orası hür piyasa. Hür iktisat şartları tesirli. Oraya müdahale edemeyiz. Depoculuk farklı stokçuluk farklı. Fiyat dondurmaları var, kendi istek ve istekleriyle fiyatları düşürenler var.

(EYT) Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili çalışma tamamlandı. Milletvekili arkadaşlarımız da tekliflerini hazırladılar. Bütçe bilgilerimiz âlâ, kasamızda yedek akçe var. Kaynağı oluşturulmuş vaziyette, hiçbir ödeme sorunu yok. Rahat olun.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir