AB ülkelerinin dışişleri bakanları toplandı: Gündem Ukrayna

Fransa, Almanya, Belçika, İspanya ve Slovenya dışişleri bakanları, AB ülkelerinin dışişleri bakanlarının bu yılki birinci toplantısına girmeden evvel basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, ülkesinin Ukrayna’ya yönelik başta askeri olmak üzere ekonomik, finansal, diplomatik, politik ve insani yardımda bulunmaya devam edeceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un taahhüt ettiği üzere AMX-10 RC hafif muharebe tanklarının gönderiminin de bu yardım kapsamında olduğunu söyledi.

Toplantıda yardım kapsamında 500 milyon avronun hür bırakılmasını görüşeceklerini aktaran Colonna, Milletlerarası Ceza Mahkemesinin (UCM), Rusya’nın Ukrayna’da savaş kabahati işleyip işlemediğine yönelik çalışmalarını her manada desteklediklerini kaydetti.

Colonna, Rusya’nın Ukrayna’da savaş hatası işlediğini ileri sürdü.

İran’daki duruma değinerek daha evvel alınan kararlara ek olarak İran makamlarına yönelik yaptırımlar uygulanacağını lisana getiren Colonna, Ermenistan’daki AB misyonunun görev müddetinin uzatılması durumunu da görüşeceklerini söz etti.

Ukrayna’nın Rusya karşısında desteklenmesi

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da “Ukrayna’ya bakan herkesin, son günlerde tüm Ukrayna haritasının füze atışı uyarısı hasebiyle kırmızıya boyandığını göreceğini” belirterek, “Tüm ülke Rus rejiminin saldırısı altında. Rusya’nın acımasız savaşının başlamasından 11 ay sonra (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin, Ukrayna’yı yok etmeye yönelik öldürücü planından ayrılmadığını açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Baerbock, Ukrayna’nın kazanan taraf olması için memleketler arası toplumun elinden gelen her şeyi yapmasının çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, memleketler arası ortakların Ukrayna’nın legal müdafaa hakkını desteklemek için birlikte hareket etmesinin değerli olduğunu kaydetti.

Ukrayna’da nükleer güvenliğin sağlanması

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib de “Ukrayna’ya yönelik kayıtsız koşulsuz askeri yardım kararlılığımızı tekrarlıyoruz” dedi.

Lahbib, “Ukrayna’da Rusya tarafından işlenen savaş hatalarının memleketler arası bir mahkemeye taşınmasını görüşeceğiz” sözünü kullandı.

Belçikalı Bakan, toplantı kapsamında Ukrayna’daki nükleer santralin güvenliği için Memleketler arası Atom Gücü Ajansı (UAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares de “İspanya, Ukrayna’da nükleer güvenliğin sağlanmasına ait UAEA’nın tüm gayretlerini destekliyor. UAEA, nükleer silahların yayılmasına karşı uğraştaki rolüyle ve milletlerarası barış ve güvenliğe katkısıyla çok önemli” dedi.

Filistin ve Karadağ da ele alınacak

Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon da toplantıda Ukrayna’ya yaklaşık 500 milyon avroluk yeni yardım paketi üzerine konuşacaklarını kaydetti.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ile de bir ortaya geleceklerinin altını çizen Fajon, “Filistin topraklarında çok sayıda sivilin öldüğünü ve tansiyon görüyoruz. Filistin halkına takviyemizi katiyen söz edeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir