Su Faturasını 13 TL Eksik Ödeyen Kiracısını Öldürdü, ‘Haksız Tahrik’ İndirimi Aldı!

Konya’da annesinin kiracısı Mevlüt Kaplan’ı (35) su faturasını 13 TL eksik ödediği teziyle tüfekle vurarak öldüren Hüseyin Mahir’e ‘haksız tahrik’ indirimi uygulandı. Öldürülen Mevlüt Kapan’ın ailesinin avukatı, ‘Dosyada sanığa karşı küfürle alakalı hiçbir ibare bulunmamasına karşın ‘şüpheden sanık yararlanır’ prensibi yeterince Kapan’ın sanığa küfür ettiği kabul edildi. Bu kabul, hukuka aykırı’ dedi.

Arkadaşı yaralanmıştı

Olay, geçen yıl 9 Mayıs günü saat 20.30 sıralarında Meram ilçesi Kovanağzı Mahallesi Yaz Sokak’ta, 2 katlı müstakil konutun bahçesinde meydana geldi. Kaynak ustası Hüseyin Yetenekli, annesi Fatma Mahir’in, spor salonunda güvenlik vazifelisi olarak çalışan kiracısı Mevlüt Kapan ile sayacı ortak olan su faturasının kendisine düşen kısmını, 13 TL eksik ödediği argümanıyla tartıştı. Tartışmadan 2 gün sonra Hüseyin Yetenekli, meskeninin balkonundan Kapan ve onun arkadaşı Mehmet Ali Gürler’e tüfekle ateş etti. Kapan karnından, Gürler ise elinden yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Kapan kurtarılamadı. Olayın akabinde gözaltına alınan Hüseyin Yetenekli, tutuklandı.

Karnından vurdu

Hüseyin Uzman hakkında Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın 13 Aralık günü görülen son duruşmasında mütalaasını veren savcı, faturanın eksik ödenmesi nedeniyle Hüseyin Becerikli ve Mevlüt Kapan ortasında tartışma yaşandığı, bu nedenle Mahir’in, Kapan’ı karnından vurarak vefatına neden olduğunu söyledi. Savcı, Hüseyin Uzman hakkında Kapan’ı öldürmek hatasından müebbet mahpus cezası istedi. Mütalaada Mehmet Ali Gürler’in yaralanmasıyla ilgili de ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ cürmünden 15 yıla kadar ayrıyeten mahpus cezası talep edildi.

Mahkeme heyeti Hüseyin Mahir’e, Mevlüt Kapan’ı ‘kasten öldürme’ hatasından müebbet mahpus cezası verdi. Hatanın haksız tahrik altında işlendiğine kanaat getiren heyet, cezayı 18 yıla indirdi. Sanık, Mehmet Ali Gürler’in yaralanmasıyla ilgili de ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ cürmünden 11,5 yıl mahpusa çarptırıldı.

‘Haksız tahrik’ indirimi uygulandı

18 yıl mahpus cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, küfürleşme yaşandığı için alt sondan haksız tahrik indirimi uygulandığını belirtilerek, ‘‘Mahir ve Kapan ortasında su parasından ötürü olaydan bir gün evvel tartışma bulunduğu, bu tartışma sırasında küfürleşmenin de olduğu ve bu küfürleşme nedeniyle de Mahir’in Kapan’a hasımlık beslediği mahkememizce sabit görülmüştür. Hüseyin Becerikli ve Mevlüt Kapan’ın konut sahibi ve kiracı bağında bulundukları ve su saatini ortak kullandıkları açıktır. Hüseyin Mahir’in etaplarda birbirine benzeyen savunmalarında olay tarihinden evvel Kapan ile tartıştıklarını ve Kapan’ın kendisine küfrettiğini savunmuştur. Bu tartışmayı gören rastgele bir görgü şahidi bulunmamaktadır. Her ne kadar katılan Kapan’ın eşi bu tartışma sırasında bir küfürleşme olmadığını beyan etmiş ise de birebir beyanında Kapan ve Becerikli ortasındaki konuşmaları duymadığını da açıklamıştır. Uzman ve Kapan ortasında küfürleşme olduğu ‘şüpheden sanık yararlanır’ kozmik hukuk unsuru doğrultusunda kabul edilmiştir. Bu sebeple Mevlüt Kapan’dan kaynaklı küfürleşme nedeniyle olayın meydana geldiği vicdani kanaatine varıldığından sanık lehine TCK’nın 29’uncu ‘Haksız Tahrik’ hususu kararları uygulanmış, fakat Kapan’dan kaynaklı haksız fiilin tartısı dikkate alınarak alt sondan haksız tahrik indirimi yapılmıştır’ denildi.

Avukat Tarık Korkmaz: ‘Tasarlama kastı bulunuyor’

Öldürülen Mevlüt Kapan’ın eşi Havvanur Kapan’ın avukatı Tarık Korkmaz, uygulanan haksız tahrik kararlarının hukuka karşıt olduğunu belirtti. Küfürle ilgili hiçbir ibare bulunmadığını belirten Korkmaz, şunları söyledi:

”Mahkeme, cinayetin su faturasıyla ilgili olduğunu üstü kapalı bir halde kabul etmiş bulunmakta. Evrakımızda sanığa küfredildiğiyle alakalı hiçbir ibare bulunmamasına karşın ‘şüpheden sanık yararlanır’ unsuru yeterince maktul Mevlüt Kapan’ın, sanık Hüseyin Mahir’e küfür ettiği kabulü bulunmakta. Bu kabul hukuka karşıt. Söylenildiği üzere büyüklükte küfrü kabul edersek şayet, o anda bir olayın çıkması gerekirdi. Şahit olarak dinlenilen Hüseyin Mahir’in annesinin küfürle alakalı bir şey bilmediğini söylemesine karşın, mahkemenin bu kabulü, hukuka alışılmamıştır. Biz bu olayda ‘haksız tahrik’ kararlarının olmadığı kanaatindeyiz. Onun dışında ise tasarlama kastı bulunuyor. Zira bir gün boyunca bekliyor. Hüseyin Mahir’in, Mevlüt Kapan’a ‘Aşağıya iner misin?’ bildirisi da belgede bulunuyor. Bunların bulunmasına karşın ‘makul müddet geçmedi’ denilerek tasarlama kastından rastgele bir ceza vermiyor. Taammüden adam öldürme suçlamasıyla ceza alıyor. Tekrar olmadığının altını çizerek haksız tahrik kararları uygulayarak 18 yıla düşürüyor. ”

Korkmaz, lokal mahkemenin verdiği karar için bir üst mahkemede olan istinaf mahkemesine müracaatta bulunacaklarını vurgulayarak, ”Biz vicdani olarak karar verilmesini istiyoruz’ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir